Szkoła rysunku – jej wybór nie jest taki prosty i oczywisty. Co więcej aż 75% osób wybiera ją w sposób błędny. A potem tego żałują. Jeżeli wybierzesz zupełnie źle to może okazać się, że stworzysz złe nawyki których w przyszłości się nie pozbędziesz 🙁 Wtedy jest to naprawdę groźne! Ten artykuł ustrzeże Cię przed złymi wyborami.
Zastanów się czy Twój kurs artystyczny ma być stacjonarny czy na on-line
Pierwszy podział którego dokonamy to podział na kursy on-line lub kursy stacjonarne. Jeżeli pochodzisz z dużego miasta takiego jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław to sprawa jest prosta. Jednym tramwajem dojedziesz do wielu szkół rysunku. Ale jeżeli masz 80 km do najbliższego dużego ośrodka to zastanów się co będzie 15 grudnia kiedy zajęcia będą do 21.00 i po ciemku będziesz musiał wracać do domu. W takich warunkach łatwo o rezygnację. Z pomocą mogą przyjść lekcje on-line o których będzie poniższy akapit
Polska platforma kursów on-line – OLADO
Rynek nauki rysunku oferuje wszystko. Od książek po kursy rysunku stacjonarne. Ale jest pewna alternatywa. Otóż jest w Polsce platforma rysunkowa z lekcjami on-line. Przewagą kursów on-line jest to, że możesz wybrać sobie materiał który jest Ci potrzebny. Jeżeli wybierasz się na architekturę to znajdziesz tam lekcje o perspektywie. Jeżeli chcesz porysować dla przyjemności to znajdziesz tam lekcje jak rysować psa czy jak projektować tatuaże. Opcja kursów rysunku online jest też dobrym uzupełnieniem zajęć stacjonarnych. Bo może być tak, że interesujących Cię zagadnień na Twoich zajęciach nie ma w programie. Nie ze złej woli ale, że się po prostu nie zmieściły.
Trzy najczęstsze błędy popełnianie pry wyborze kursów rysunku
Czy wiesz, że tylko 25% osób wybiera szkołę rysunku rozsądnie. To jak ludzie wybierają. Wszyscy z założenia jesteśmy leniwi. Choć lepszym określeniem byłoby – oszczędzamy energię. Dlatego najczęściej ludzie wybierają to co pierwsze się wyświetli. Drugim powodem jest – bo kumpela z klasy się zapisała tu. Trzecim powodem jest … społeczny dowód słuszności. Zabrzmiało poważnie, a chodzi o to, że ludzie wybierają gdy widzą, że dużo osób coś wybrało – w końcu tyle osób nie może się mylić! Może 😉 Przykład Hitlera jest dobitny. My pokażemy Ci jak wybierać inaczej.
Określ cel rysowania
W zasadzie to można podzielić osoby zainteresowane lekcjami rysunków na trzy grupy:
- Kandydaci na architekturę – wybierz kurs na architekturę
- Kandydaci na ASP – wybierz kurs na ASP czasami zwany kursem artystycznym
- Hobbystyczny – jest dla tych wszystkich którzy nie wybierają się ani na ASP, ani na architekturę. Po prostu chcą pięknie rysować.
Poniżej dokładne wyjaśnienie co robi się na poszczególnych kursach.
Szkoła rysunku dla hobbystów
Hobbyści dzielą się na uczniów szkół i osoby dorosłe. Uczniowie szkół podstawowych zapisywani są przez swoich rodziców gdy zauważą, że ich dziecko mocno się tym interesuje. W tym wieku nie ma konkretnego zapotrzebowania na tematykę ale zazwyczaj jest to postać, zwierzęta, przedmioty. W szkole średniej i na studiach ludzie zapisują się na kurs rysunku żeby się sprawdzić albo żeby odgrzać stare marzenia. Osoby dojrzałe szukają raczej miejsca gdzie miło spędzą czas i rozwiną swoje hobby.
Kurs rysunku na ASP
Tu zajęcia kręcą się w trójkącie martwa natura – postać – zadania kompozycyjne. Wykonywane są przy użyciu ołówka, węgla lub farb akrylowych. Rzadko używa się farb olejnych ze względu na długi czas schnięcia. Od czasu do czasu kurs na ASP robi tematy z perspektywy jako ciekawy dodatek – tak jak na kursach na architekturę robi się zajęcia z postaci. Celem tych zajęć jest też zrobienie teczki. Zbudowanie takiej teczki to długi proces więc przewidź na to minimum 2 lata
Na ASP będziesz rysować takie rzeczy:
Kurs dla kandydatów na architekturę
Szkoły rysunku specjalizujące się przygotowaniu kandydatów na architekturę stanowią większość. Sam egzamin na architekturę jest wielowątkowy i wymaga bardzo różnych umiejętności. Podstawą są ćwiczenia przestrzenne z perspektywy. Potem dochodzą drzewa, postacie i samochody – traktowane jako uzupełnienie rysowania architektury. Oczywiście rysowanie architektury też jest podstawą – wykorzystuje się do tego Takie programy jak Omer czy System Igurra. Niektóre uczelnie wymagają przygotowania teczki – portfolia. Ma ono jednak zupełnie inną specyfikę niż przygotowanie teczki na ASP.
Rysunek ołówkiem Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej
Nie wybieraj szkoły rysunku o niewłaściwym profilu
Szkoła Rysunku to intratne zajęcie. Dlatego wiele osób się za to łapie. Niestety powoduje to bardzo niebezpieczne zjawisko. Załóżmy, że ktoś wpisuje w wyszukiwarkę słowa „Nauka rysunku” „Lekcje rysunku” czy „Szkoła Rysunku”. Może dostać wynik który nic nie mówi. Dzwoni taka osoba i pyta
– Czy przygotowujecie państwo na architekturę?
– Tak, tak, przygotowujemy. Mam sporo osób które wybierają się na architekturę.
A w rzeczywistości jest to osoba po ASP ale chętnie przytuli każdy hajs. Tak samo w drugą stronę o zapytanie o kurs na ASP. Nie daj się nabrać! Kursy na architekturę nie przygotują na ASP a te na ASP na architekturę. Mimo że i tu i tu są lekcje rysunku.
Jaka jest najlepsza szkoła rysunku w Polsce?
I w cale tu nie chodzi o to żeby Ci odpowiedzieć „To zależy” My osobiście polecamy Szkołę Rysunku Domin dla hobbystów i dla kandydatów na architekturę. Są w kilku miastach Polski więc swoim obszarem pokrywają olbrzymią część kraju. A jeżeli chodzi o kursy na ASP to najlepsze są w Kontrastowni. Jeżeli nawet jesteś daleko od ich siedziby to zawsze można rozważyć kurs rysunku w wakacje lub ferie zimowe.
Zobacz co wartościowego dostajesz oprócz samego kursu rysunku
No dobra ale dlaczego polecamy Domina?
Przejrzeliśmy mnóstwo ofert i Szkoła Rysunku Domin ma najbogatszą ofertę.
- Po pierwsze oprócz zajęć stacjonarnych mają w cenie platformę Video. Dzięki temu można sobie odtworzyć lekcje w domu
- Po drugie, jak zapiszesz się na cały rok to dostajesz kurs malowania akwarelami na platformie akware.eu. To konkretna wartość! Wszystkie kursy rysunku będą pisać o podmiotowym traktowaniu ucznia, super atmosferze i oszałamiających wynikach. A skoro tak to warto wybrać tych którzy jeszcze dorzucają kurs malarstwa.
- Po trzecie – mają unikalny program którego nie ma nigdzie indziej – oparty na Stopianach, Omerach, czy Zasadach pięciu kropek. Zadzwoniliśmy tam i dokładnie wypytaliśmy. To co nam powiedziano ma sens. W innych szkołach rysunku głównie opowiadano nam bajki okraszony brakiem konkretów.
Rysunek z zajęć dodatkowych z rysowania samochodów flamastrami:
Sprawdź jak rysuje szef szkoły rysunku
To też jest nie docenia składowa. 95% szkół rysunku w Polsce założonych zostało przez ludzi którzy na studiach ładnie rysowali. Słowo ładnie będzie za każdym razem znaczyło coś innego. Zadzwoń, dowiedz się gdzie możesz obejrzeć prace założyciela. My też to zrobiliśmy i obejrzeliśmy galerię prac prof. Wojciecha Domińczaka i zrobiły na nas wrażenie. Do innych kursów rysunku też dzwoniliśmy i w wielu miejscach działalność twórcza była ok. Ale na 13 wykonanych telefonów aż w 5 miejscach szef albo nie rysował w ogóle albo było to słabe. Sam szef nie musi uczyć. Natomiast zasada przywództwa mówi – jaki szef taka organizacja. Poza tym jest coś co w matematyce nazywa się „przechodniość implikacji”. Jeżeli A=B, a B=C to A=C. Jeżeli szef na samym początku wyszkolił nauczycieli to nawet jeżeli doszło to do literki W to nadal A=W
Inne spojrzenie na wybór nauki rysunku – profil psychologiczny
Pewnym jest że rysować może każdy. Ale nie każdy może rysować wszystko. Wybierając kurs rysunku warto posiłkować się Inteligencjami Wielorakimi. Od nich będzie zależało w jakiej dziedzinie będzie Ci szło dobrze. I tak osoby które mają wysoką inteligencje wieloraką przestrzenną odnajdą się w nauce rysunku architektonicznego. Potem mogą iść na te studia. Osoby z inteligencją muzyczną lub interpersonalną a niską przestrzenną raczej wybiorą ASP. Osoby z inteligencją przyrodniczą chętniej pójdą na architekturę krajobrazu.
Jeżeli masz wysoko rozwiniętą inteligencję wieloraką przyrodniczą to takie rysunki Cię zachwycą:
Inteligencja przyrodnicza vs inteligencja ruchowa
Ciekawą obserwacją jest przykład który podał nam wykładowca ze szkoły rysunku Domin. Powiedział, że na jego zajęciach miał dwóch rysowników. Jedne był kinestetykiem a drugi z rozbudowaną inteligencją wieloraką przyrodniczą. Kinestetyk zdecydowanie częściej sięgał po tematy ruchowe np. lubował się w samochodach. Nienawidził rysowania drzew i krajobrazów. Ten drugi świetnie odnajdywał się w rysowaniu drzew a zmuszał się do rysowania samochodów.
Jak widzisz wybór szkoły rysunku nie jest prosty i dobrze przyjrzeć się tematowi bliżej.
Jeżeli podobał Ci się ten tekst to udostępnij go gdzie możesz 🙂